Patronat honorowy nad kampanią objął Minister Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych.  Jej ambasadorka jest Agata Młynarska, dziennikarka, która sam zmaga się z zapalną chorobą stawów.

Celem kampanii, o której inauguracji organizatorzy poinformowali na konferencji w centrum Prasowym PAP, jest spopularyzowanie idei wczesnej diagnostyki chorób zapalnych stawów. Leczenie powinno zostać podjęte w ciągu 12 tygodni od wystąpienia pierwszych objawów, a tymczasem w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) okres ten wynosi średnio 35 tygodni, natomiast przy łuszczycowym zapaleniu stawów nawet 7-8 lat przy rekomendowanym maksymalnym czasie do 6 miesięcy.

„Rozwój reumatologii jest na tyle duży, że mamy wspaniałe leki, które są w stanie pomóc dużej liczbie osób z zapalnymi chorobami reumatycznymi” – mówiła współorganizatorka kampanii prof. dr. hab. n. med. Brygida Kwiatkowska, konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii, kierownik Kliniki Wczesnych Zapaleń NIGRiR im. prof. Eleonory Reicher i zastępca dyrektora tej placówki.  

Podkreśliła jednak, że bardzo istotne dla skuteczności leczenia jest wczesne wykrycie choroby i szybkie włączenie leków. „Nawet najlepszy lek, który zastosujemy, gdy pacjent jest na zaawansowanym etapie choroby, nie jest w stanie odwrócić utrwalonych zmian”zaznaczyła prof. Kwiatkowska.

Jak wyjaśniała, wczesnym zapaleniem stawów może się objawiać dużo chorób, najczęściej RZS, ale też łuszczycowe zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy czy zespół Sjögrena. „Jeżeli istnieje prawdopodobieństwo, że u pacjenta rozwinie się któraś z tych przewlekłych chorób, to już na tym etapie powinniśmy włączyć leczenie, nie czekając na rozpoznanie, jaki to jest typ zapalenia stawów”wskazywała prof. Kwiatkowska.

Dlatego tak istotne jest edukowanie zarówno społeczeństwa, jak i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), którzy są na pierwszej linii diagnostycznej. Szacuje się, że w Polsce jest ponad 400 tys. osób choruje na schorzenia stawów o podłożu zapalnym i najczęściej są to osoby w wieku produkcyjnym. Częstym następstwem choroby jest niepełnosprawność i niemożność funkcjonowania na rynku pracy.

Wczesną diagnostykę utrudniają niespecyficzne początkowe objawy choroby, często jest to tylko obrzęk jednego stawu, ewentualnie uczucie sztywności w jego obrębie oraz ból. Często takie symptomy są lekceważone przez pacjentów i lekarzy.

Zmianie takiego podejścia ma służyć właśnie tegoroczna kampania, dzięki której można poszerzyć swoją wiedzę na temat tego schorzenia. Działa już portal edukacyjny https://wczesniejznaczylepiej.pl, na którym znajduje się też interaktywny test, pomocny w wykryciu u siebie alarmujących sygnałów. Kolejne rzetelne informacje będą publikowane w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram) pod hasztagiem #wczesniejznaczylepiej.