Blog

Raport pt.: „Mapa najgroźniejszych zapalnych chorób reumatycznych. Droga pacjenta od objawów do rozpoznania”.

Raport pt.: „Mapa najgroźniejszych zapalnych chorób reumatycznych. Droga pacjenta od objawów do rozpoznania”.

Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, Konsultant Krajowy w dziedzinie reumatologii, Fundacja Eksperci dla Zdrowia, autorzy raportu pt. „Mapa drogowa najgroźniejszych chorób zapalnych reumatycznych. Pacjent od diagnozy do remisji.” z przyjemnością sygnalizują, że jeszcze w tym roku –osoba, którą lekarz po raz pierwszy skieruje do reumatologa z podejrzeniem jednej z 15 zapalnych chorób reumatycznych przebiegających z objawami wczesnego zapaleniem stawów – skorzysta – z „szybkiej ścieżki” realizowanej w ramach kompleksowej opieki nad pacjentem z wczesnym zapaleniem stawów (KOWZS). Tym samym pacjent skróci drogę do diagnozy o wiele miesięcy, a w przypadku zachorowania na toczeń rumieniowaty układowy nawet o kilka lat.
Niniejszy raport prezentuje 15 jednostek chorobowych, których gwałtowny przebieg jest szczególnie groźny dla zdrowia pacjenta. Te najcięższe, szczególnie niebezpieczne dla zdrowia zapalne choroby reumatyczne dotykają od 5,9 do 22,9 proc. populacji. Jednocześnie świadomość istnienia tych chorób w społeczeństwie jest bardzo niska. Wśród 15 chorób należy wymienić: odczynowe zapalenie stawów (zespół Reitera), serododatnie reumatoidalne zapalenie stawów, inne reumatoidalne zapalenie stawów, artropatie łuszczycowe i towarzyszące chorobom jelit, łuszczycę stawową, dnę moczanową, inne zapalenie stawów, guzkowe zapalenie tętnic i chorób pokrewnych, zapalenie skórno-mięśniowe, twardzinę układową, tocznia rumieniowatego układowego, inne układowe zajęcia tkanki łącznej, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, inne zapalne choroby kręgosłupa i zapalenie mięśni.

czytaj dalej
3 przyczyny bólu stawów i sposoby ich leczenia

3 przyczyny bólu stawów i sposoby ich leczenia

Ból jest znakiem, że ze stawem dzieje się coś złego. Niemal zawsze towarzyszy urazom, często pojawia się z wiekiem, ale może oznaczać chorobę zapalną, wymagająca specjalistycznego leczenia. Nie lekceważ go w żadnym wypadku !W Poradniku Domowym ukazał się czterostronicowy raport pt.: ” 3 przyczyny bólu stawów i ich leczenia”. Materiał powstał na podstawie wywiadu z prof. Brygidą Kwiatkowską – Konsultantką Krajową w dziedzinie reumatologii. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

czytaj dalej
poSTAW się chorobie! – aplikacja dla chorych na ŁZS lub ZZSK

poSTAW się chorobie! – aplikacja dla chorych na ŁZS lub ZZSK

Ogólnopolska kampania „poSTAW się chorobie” zwraca uwagę na konieczność wczesnego rozpoznania, a także szybkiego podjęcia skutecznego leczenia łuszczycowego zapalenia stawów (ŁZS) oraz zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK). Celem kampanii jest aktywizacja pacjentów w zakresie skutecznego zarządzania chorobą..

czytaj dalej
Szybka Ścieżka dla Pacjentów Pierwszorazowych z Zapaleniem Stawów w ramach Kompleksowej Opieki nad Chorym z Wczesnym Zapaleniem Stawów – Raport

Szybka Ścieżka dla Pacjentów Pierwszorazowych z Zapaleniem Stawów w ramach Kompleksowej Opieki nad Chorym z Wczesnym Zapaleniem Stawów – Raport

W Raporcie Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii, Rehabilitacji, Konsultanta Krajowego w dziedzinie reumatologii, Fundacji Eksperci dla Zdrowia zaprezentowanym na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów w dniu 11 października 2021 roku została przedstawiona koncepcja Szybkiej Ścieżki dla Pacjenta Pierwszorazowego w ramach kompleksowej opieki nad chorym z wczesnym zapaleniem stawów.

czytaj dalej
Zmiany w opiece zdrowotnej nad pacjentem  pierwszorazowym z zapaleniem stawów

Zmiany w opiece zdrowotnej nad pacjentem pierwszorazowym z zapaleniem stawów

W okazji Światowego Dnia Reumatyzmu – odbyła się debata Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów pt.: Zmiany w opiece zdrowotnej nad pacjentem pierwszorazowym z zapaleniem stawów”. Podczas debaty prof. dr. n. med. Brygida Kwiatkowska, konsultant krajowa w dziedzinie reumatologii zaprezentowała koncepcję Szybkiej Ścieżki dla Pacjentów Pierwszorazowych z Zapaleniem Stawów w ramach Kompleksowej Opieki nad Chorym z Wczesnym Zapaleniem Stawów (KOWZS).

czytaj dalej
Kampania Wcześniej Znaczy Lepiej- konferencja prasowa

Kampania Wcześniej Znaczy Lepiej- konferencja prasowa

Eksperci: konieczne skrócenie czasu diagnozy dla pacjentów z wczesnym zapaleniem stawów
W Polsce opóźnienia diagnostyczne we wczesnym zapaleniu stawów są najwyższe w Europie i sięgają wielu miesięcy, a nawet lat. Poprawie tej sytuacji ma służyć kampania edukacyjna „Wcześniej znaczy lepiej”, która właśnie wystartowała. Jej organizatorami są: Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, Konsultant Krajowy w dziedzinie reumatologii oraz Fundacja Eksperci dla Zdrowia.

czytaj dalej